Dzianisz opis, atrakcje…

Dzianisz to podhalańska wieś zlokalizowana na Pogórzu Gubałowskim na wysokości od 800 nawet do 1000 m n.p.m. Nazwa wsi pochodzi od wołoskiego wyrażenia „Dzea-nysz”.

W skład wieś Dzianisz administracyjnie wchodzi 24 części, m.in.: Rąbanisko, Kije, Zagrody Górne, Gruszki, Brzuchacze, Bugaj, Zwolenie, Dzianisz, Świdronie, Klejki, Pindele, Styrczule, Gole,
Żakówka, Tylki, Orawculin Brzeg, Kukulaki, Knupiarze, Dziadularze,
Staszele.

Przede wszystkim Dzianisz noclegi to miejscowość turystyczna, ciesząca się
dobrze rozwiniętą bazą noclegową. W sąsiednich miejscowościach są wyciągi narciarskie, chodzby znajdujący się w Witowie. Bardzo dobrze
przygotowany stok
Noclegi w Dzianiszu przede wszystkim , jest to miejscowość , która przyciąga ciszą i spokojem,to swietna baza wypadowa  do Doliny Chochołowskiej.
W miejscowości można zobaczyć, stare drewniane dzwonnice które
wzywały mieszkańców na modlitwę i ostrzegały przed niebezpieczeństwem .
Warto również zobaczyć Kościół Parafialny w Dzianiszu pod wezwaniem
Matki Boskiej Częstochowskiej zbudowano w latach 1932 – 1937. Wieczorem, przy ognisku można posłuchać ciekawych historyjek rodowitych górali.

Dzianisz w oczach władz kościelnych nie cieszył się nigdy zbyt dużym uznaniem. W momencie swojego założenia przydzielony został do parafii w Czarnym Dunajcu i nawet kiedy w 1817 roku została ona podzielona, Dzianisz nie doczekał się własnej świątyni, lecz został włączony do parafii w Chochołowie.
Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej powstał najpierw w 1927 roku jako niewielka kaplica, która w latach 1932-1937 została przebudowana w równie niewielki kościół drewniany, prawdziwą perełkę architektoniczną ponieważ zakopiański architekt odpowiedzialny za jego budowę wzorował swoje dzieło na gotyckich bazylikach wykonywanych także z drewna. Główny ołtarz przyozdobiony jest obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Namalował go lokalny artysta Adam Witkowski. 
Dumą chóru są z kolei organy pochodzące prawdopodobnie z XVII wieku.

Figura Św. Barbary w Dzianiszu,to jedna z serii przydrożnych kapliczek, czy rzeźb świętych.

Figura wykonana została z kamienia, powstała w XVIII wieku, w roku 1772, a jej fundatorami byli Józef i Barbara Woynarowscy

 Noclegi Dzianisz staje się coraz chętniej odwiedzanym przez turystów ze względu na liczne walory okolicy bogatej w liczne szlaki turystyczne zarówno piesze jak i rowerowe, wyciągi narciarskie w sąsiednich miejscowościach oraz piękne otoczenie pasm górskich i przyrody, na zachód od Dzianisza znajdują się dwie atrakcje przemawiające za wyborem tego miejsca na wypoczynek, a są to Termy Chochołowskie oraz stacja narciarska Witów Ski.

Wśród charakterystycznych cech góralskiego budownictwa które można odnaleźć w kościele są na przykład rysie wspierające okapy oraz kołkowanie w ramach okien. Bliskość większych i bardziej znanych miejscowości dodatkowo zwiększa atrakcyjność miejscowości. Baza noclegowa rozwija się coraz prężniej, z roku na rok przybywa gospodarstw agroturystycznych, pokoi gościnnych, pensjonatów itp.


Możliwość komentowania jest wyłączona.