Chochołów

Chochołów to wieś podhalańska, którą odwiedzają turyści przede wszystkim ze względu na świetnie rozbudowane i wyposażone baseny.
Noclegi w Chochołowie to niezwykle urokliwą miejscowością turystyczną, która położona jest na wysokości ok. 750 m n.p.m.
olina Kościeliska jest zdecydowanie watra polecenia każdemu turyście, który przyjeżdża w Tatry. Wycieczkę tą doliną można urozmaicić sobie zwiedzaniem ciekawych jaskiń.

Sąsiaduje z kilkoma podhalańskimi miejscowościami – Koniówką (od północy), Witowem (od południa), Cichem Górnym, Dolnym i Środkowym (od wschodu) i słowacką Suchą Horą (od zachodu). Cała miejscowość jest nazywana żywym skansenem, ze względu na to że Chochołów to wieś zbudowana prawie w całości z oryginalnych chałup góralskich. D

Dolina Chochołowska jest największą (ponad 35 km2) i najdłuższą (ok. 10 km) doliną polskich Tatr. Znajduje się w Tatrach Zachodnich i jest – poprzez swoje główne odgałęzienia (Dolinę Starorobociańską, Dolinę Wyżnią Chochołowską i Dolinę Jarząbczą) – doliną walną. Ponadto warto udać się do Muzeum Powstania Chochołowskiego mieszczące się naprzeciwko kościoła.

Chochołów znany jest gównie ze swojej zabytkowej zabudowy, czyli charakterystycznych dla Tatr drewnianych chałup.
Najlepiej zachowana zabudowa drewniana znajduje się w centrum miejscowości. Mieszkańcy dbają o swoje domy, między innymi poprzez tradycyjne mycie ich wodą z mydłem
Poza centrum dominuje nowa zabudowa, głównie pensjonaty i większe budynki. Góralskie chałupy i teraz można obserwować piękne jasne partery.
Ważny dla Chochołowa jest sam typ zabudowy, tak zwaną ulicówką, co w praktyce oznacza, że wszystkie domy są zwrócone swoimi frontowymi ścianami do jednej, centralnej drogi. Dachy tutejszych chałup, czyli kryte gontem dachy przyczółkowe. Był to typowy sposób budowy dachów w czasach, kiedy powstawała większość budynków, w pierwszej połowie XIX wieku.
Wiele chałup wpisanych zostało do rejestru zabytków,

Kościół pw. Św. Jacka w Chochołowie powstawał w latach 1853-1873, jako następca drewnianego kościółka z XVII wieku.
Autorem projektu był krakowski architekt Feliks Księgarski. Fundator projektu niestety nie doczekał końca budowy, ponieważ w czasie wizytacji prac spadła na niego z tragicznym skutkiem belka stropowa. 
Układ kościoła jest charakterystyczny dla architektury gotyckiej. Wzniesiony został na planie krzyża z trzema nawami. Znakiem rozpoznawczym świątyni oprócz jej okien są także trzy dzwony poświęcone św. Jackowi, Matce Boskiej i św. Florianowi . Ołtarze kościoła to z kolei dzieło Franciszka Neużila, czeskiego kierownika zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego.

Termy chochołowskie, to jedna z większych atrakcji Chochołowa. 

W skład strefy basenowej wchodzą:
– basen pływacki


– baseny rekreacyjne i jacuzzi
– sauna basenowa oraz grota solna 
– jacuzzi solankowe
– basen zewnętrzny
– powietrzne, kabiny masażu, ściany wodne, siatka do wspinaczki oraz huśtawka wodna)
– zjeżdżalnia ze startem rakietowym
– zjeżdżalnia pontonowa z cebulą
– strefa zabaw dla dzieci
– łaźnia parowa dla dzieci

W skład strefy leczniczej wchodzą:
– basen z wodą termalną jodowaną
– beczki termalne – wanny z surową wodą termalną

W skład saunarium wchodzi:
– sauna z widokiem
– sauna z młynem wodnym
– sauna jałowcowa
– łaźnia aromatyczna
– łaźnie parowa
– basen na tarasie
– grota solna
– wypoczywalnia na antresoli
– jacuzzi termalne na tarasie
– wypoczywalnia z jacuzzi

Muzeum Powstania Chochołowskiego mieszczące się w Góralskiej Chałupie w Chochołowie

Muzeum, które jest częścią Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, zlokalizowane zostało w 1978 roku w chacie Jana Bafii.
Całość zbudowana jest z miejscowego drewna, a układ wnętrza pokrywa się z tym, jak zawsze mieszkano na Podhalu. W domu jest też komora i wyżka nad komorą. Cały Chochołów jest skansenem, a chata Jana Bafii jednym z jego najpiękniejszych eksponatów.

Poruseństwo Chochołowskie, czyli powstanie z 1846 roku, któremu poświęcone jest muzeum
Nie można niestety mówić o sukcesie powstania, ale na szczęście powstańcy nie musieli odsiadywać długich wyroków w więzieniach, ponieważ Wiosna Ludów, która przetoczyła się przez Europę dwa lata później, uwolniła więzionych górali.

Chochołów noclegi blisko term

Możliwość komentowania jest wyłączona.