Trzecia odsłona Kultury na Bani®

 „Kultura na Bani®” to cykl wydarzeń kulturalnych, odbywających się w lipcu i sierpniu w Białce Tatrzańskiej u stóp Bani. 

W tym roku wydarzenia  obejmą zarówno koncerty muzyczne, spektakle teatralne, jak i wystawy twórców ludowych. Pragniemy pokazać dorobek górali w szerszym kontekście – jako kulturę wszystkich społeczności górskich, starając się wyodrębnić wspólny pierwiastek, który, mimo widocznych różnic, nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z kulturą gór.

W LIPCU

06.07. GÓRALSKI ZESPÓŁ REGIONALNY

13.07. INOROS

20.07. KABARET GÓRALSKI TRUTEŃ

27.07. TREBUNIE – TUTKI

W SIERPNIU

03.08. FESTYN BIAŁCZAŃSKI (KOMBII)

10.08. DSIGUNZ FANFARA AVANTURA – zespół bałkański

17.08. SIWY DYM

24.08. KABARET GÓRALSKI TRUTEŃ

Poszerzyliśmy program o dodatkowe stałe elementy odbywające się cyklicznie przez całe wakacje. W czwartki zapraszamy na spotkania z folklorem góralskim. W lipcu na deskach Kultury na Bani® Amatorski Teatr Ludowy im. Józefa Pitoraka z Bukowina Tatrzańska noclegi zaprezentuje swoje interpretacje klasyków komedii. Trupa aktorska to już kolejne pokolenie Bukowian, jednak niezmiennie prezentująca ten sam, zachwycający od lat klimat spektakli. W sierpniu zapraszamy na pokazy tradycyjnych tańców góralskich, połączone ze „śpasami”, czyli po prostu zabawami. Bukowina zaprasza

Szykujemy także wystawę twórców ludowych. W drugiej połowie lipca wernisażem rozpoczniemy wystawę prac zakopiańskiego małżeństwa – Państwa Anny i Eugeniusza Boguckich. Pani Anna – rodowita zakopianka, z wykształcenia technik hotelarz, z pasji malarka na szkle, specjalizująca się w tryptykach i obrazach czterokwaterowych o tematyce tradycyjnej. Pan Eugeniusz, zakopiańczyk z wyboru, rzeźbiarz amator w swoim dorobku ma wielobarwne postaci z życia codziennego, jak i prostsze, surowe figury. Prace artystów brały udział w ponad setce wystaw w całej Polsce.

13.07. InoRos 

InoRos to wybuchowa mieszanka muzyków, którzy w 2006 roku połączyli swe siły tworząc przy tym grupę folkowo/rockową. Zespół tworzy muzykę rozrywkową zainspirowaną folklorem podhalańskim, ale także muzyką folkową z całego pasma Karpat. Finalista programu rozrywkowego „Must Be the Music”, mają na swoim koncie hit „Czyste Szaleństwo” przy współpracy z Liberem oraz świetnie przyjętą płytę „Dobre Yes”.

20.07. Kabaret Truteń 

„Truteń” występuje w pełnym pięcioosobowym składzie. Przez te lata działalności kabaret objechał po kilkakroć całą Polskę od Kamienia Pomorskiego po Karpacz, zahaczając po drodze o Kalisz. Kilkakrotnie uznawany był za najlepszy kabaret wiejski w kraju. Nie jeden raz gościł w USA, a nawet w Kanadzie, a na Słowacji koncertował jeszcze przed przyjęciem tego państwa do strefy Schengen. A jak ksiądz Tischner godoł:”Kie do karcmy wlezie cłek z dusom i pomiędzy pijokami stanie,  I to włośnie. Trutnie niesom wesołość kozdemu po krapce. I tym w karcmie i tym w Marriocie. Ho ho.Hej.”

27.07. Trebunie – Tutki 

Muzykująca od pokoleń rodzina z Biały Dunajec noclegi, która nic nie tracąc ze swego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej. Opierając się na tradycyjnych instrumentach, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, tworzą NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ, rozwijając i wzbogacając rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje. Ładnie eksperymentują z reggae, rockiem, techno i jazzem.

17.08. Siwy Dym 

Zespół powstał w 2000 roku – muzycy z doświadczeniem muzycznym o profilu folkowym, wychodząc naprzeciw nowym trendom i modzie, połączyli ludowszczyznę z innymi gatunkami muzyki. Liderem grupy jest wokalista Piotr Majerczyk. Pierwsza płyta została wydana w roku 2001 pod tytułem „Dwa Światy”, nominowana była w tymże roku do nagrody Fryderyka w kategorii Album Roku – Etno / Folk. Druga płyta Elvis z Poronina  zawierała materiał z debiutanckiego albumu.

Amatorski Teatr Ludowy im. Józefa Pitoraka kozdy lipcowy cwortek, 20:00

Góralskie adaptacje w wykonaniu amatorów pokazują znane na całym świecie od kilkuset lat sztuki w zupełnie nowym świetle. Tradycja Amatorskiego Zespołu Teatralnego sięga roku 1923. Ciężko zliczyć ilość przedstawień, nagród i wyróżnień do dnia dzisiejszego.

Wygibasy i śpasy, czyli występ zespołu góralskiego kozdy sierpniowy cwortek, 20:00

Śpiew i tańce, wspólne zabawy i śmiech. Zaprezentują się na  dwa zespoły: jeden z Jurgowa, nie daleko Zakopane noclegi i jeden z Pyzówki (górale podhalańscy). O ile na zdjęciu różnica trudna do wychwycenia, to tak naprawdę dwie różne spośród wielu barw góralszczyzny. Przekonajcie się sami, dobra zabawa gwarantowana.

Wernisaż i wystawa prac Anny i Eugeniusza Boguckich malarstwo na szkle i rzeźba

Państwo Anna i Eugeniusz Boguccy są małżeństwem dzielącym wspólne pasje artystyczne. Pani Anna – rodowita zakopianka – jest twórcą ludowym, jej mąż – Pan Eugeniusz – artystą amatorem i zakopiańczykiem z wyboru. Wystawa ukaże wielką różnorodność malowanych na szkle ludowych obrazów pani Anny i rzeźb w drewnie pana Eugeniusza – całość bajecznie kolorowa i bardzo zróżnicowana.


Możliwość komentowania jest wyłączona.