Wypoczynek w Ustrzykach Dolnych

Ustrzyki Dolne noclegi to niewielkie miasteczko, liczące w 2004 roku, około 10 tysięcy mieszkańców. Leży w województwie podkarpackim nas rzeką Strwiąż blisko Solina i jest stolicą powiatu bieszczackiego. Położone jest na wysokości 480 m n.p.m., na trasach małej i dużej pętli bieszczadzkiej – potoczna nazwa dróg samochodowych i rowerowych w polskiej części Bieszczadów i gór Sanocko – Turczańskich. Przez krótki okres czasu (1944 – 1951) należało do Związku Radzieckiego.

Nazwa Ustrzyki Dolne  wywodzi się od dwóch strumyków, którzy miejscowu nazywali US – ujście i RZYK – rzeka, czyli ujście rzeki. Wieś ulokowała w tym miejscu w 1509 roku Iwonia Unihowski protoplasta rodu Ustrzyckich. Dalszy rozwój Ustrzyki zawdzięczają Maciejowi Stanisławowi Ustrzyckiemu, który w zamian za zasługi i ufundowanie kościoła w Jasieniu stał się dziedzicem tych ziem w 1670 roku na mocy przywileju Jana Kazimierza. Powstała tu gmina królewska i parafia. W 1723 roku Ustrzyki Dolne uzyskały prawa miejskie.

W 1872 roku poprowadzono przez miasto strategiczną linię kolejową łączącą Węgry i twierdzę Przemyśl. Nazwano ją Pierwszą Węgiersko – Galicyjską Koleją Żelazną. W czasie I wojny światowej toczyły się tu walki pomiędzy wojskami rosyjskimi i austryjackimi. We wrześniu 1914 roku docierają tu Rosjanie i wycofują się w styczniu 1915. W czasie wojny dwukrotnie przechodził przez tereny miasta niszcząc je.

Podczas II wojny światowej miasto również leżało na terenie walk. 12 wrześniu 1939 roku zajeli je hitlerowcy a już 29 września miasto zajęła Armia Czerwona, a już w listopadzie na mocy paktu Ribbentrop – Mołotow Rada Najwyższa ZSRR włączyła je do terytorium Ukraińskiej SRR. Potem z powrotem zajeli je Niemcy a po wojnie miasto znalazło się w granicach ZSRR, gdzie pozostało do 1951 roku. Wtedy w ramach korekty granic Ustrzyki Dolne wróciły do Polski w zamian za rejon Sokala – obfitujący w złoża węgla.


Możliwość komentowania jest wyłączona.