Wystawa plenerowa „Maria i Tatry” w Zakopanem

Muzeum Tatrzańskie wspólnie z Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Warszawie zaprasza na wystawę plenerową pt. „Maria i Tatry”. Wystawa prezentuje zdjęcia z tatrzańskich wycieczek Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża. Wystawę można oglądać przy kawiarni Samanta na Dolnych Krupówkach do końca czerwca 2017 roku.

W Tatrach Maria Skłodowska-Curie czuła się wyjątkowo Pomimo wielu lat spędzonych we Francji potrafiła rozpoznać znajome szczyty. W 1899 roku odwiedziła Zakopane ze swym mężem Piotrem Curie, wspólnie wspinali się na Rysy. Maria pomogła finansowo  w budowie sanatorium dla chorych na gruźlicę w Kościelisku. Twórcami i lekarzami w sanatorium była siostra Marii – dr Bronisława Dłuska z mężem. Dłuscy byli również współzałożycielami Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Maria Skłodowska – Curie wsparła również jego budowę. Wszystkie szlaki turystyczne, które zwiedziła Maria Skłodowska – Curie  podczas wycieczek na Rysy czy do Morskiego Oka, zostaną przedstawione na mapach i fotografiach naszej wystawy.

 Tatry leżą na pograniczu Polski i Słowacji. Jest to najwyższy łańcuch górski Karpat. Najwyższym szczytem jest Gerlach (2655 m n.p.m.) w Słowacji, a w Polsce- Rysy (2499 m n.p.m.).Budowa gór oraz działalność lodowców sprawiły, że rzeźba Tatr jest silnie urozmaicona. Postały tutaj liczne doliny, jaskinie i wywierzyska. Polskie Tatry leżą w dorzeczu Dunajca. Dopływy tej rzeki płynące w górach są krótkie i tworzą liczne wodospady.
Podhale to wydłużone w kierunku równoleżnikowym obniżenie terenu zwane Podhalem. Podhale odwadnia Dunajec i jego dopływy. Część wód odprowadza Orawa.
Pieniny to niewielkie, malownicze pasmo górskie zbudowane z wapieni, podzielone przełomową doliną Dunajca, o ścianach skalnych dochodzących do 300 m wysokości. Najwyższy szczyt Pienin  Trzy Korony 982 m n.p.m. Roślinność lasy dolnoreglowe, łąki górskie oraz ciepłolubna roślinność rozwinięta na skałach wapiennych.

Zakopane pokoje zapraszają do Zakopanego


Możliwość komentowania jest wyłączona.