Zamek w Brzegu

czorsztyn

niedzica

dunajecem

niżne

wyżne

Zamek w Brzegu to prawdziwa perełka Opolszczyzny, wystarczy powiedzieć, że zdobna fasada renesansowa to najznakomitsze dzieło renesansu Europy Środkowej! Zachwyca swą konsztownością i kamiennymi rzeźbami Piastów naturalnej wielkości. Dziedziniec zamkowy również zachwyca pięknymi krużgankami, bo przecież Zamek w Brzegu nazywany jest Śląskim Wawelem. Ja polecam też Muzeum Zamkowe we wnętrzach zamku, gdzie zobaczyć można sarkofagi i płyty nagrobne Piastów oraz piękną rzeźbę i malarstwo śląskie. Również inne zabytki w Brzegu warte są odwiedzenia – pobliski barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Św., interesujący Ratusz czy ogromny gotycki kościół Św. Mikołaja.

Zamek w Brzegu to efektowny, wspaniały zamek książęcy o renesansowym kształcie. Zwany jest Śląskim Wawelem, to przepiękny, bardzo cenny zabytek, jedyny tego typu w województwie opolskim.

Z zewnątrz największe wrażenie sprawia bogato zdobiona fasada budynku bramnego, z kamiennymi figurami Piastów rzeczywistej wielkości, będąca najznakomitszym zabytkiem renesansu w Europie Środkowej. Bardzo efektowne są również zrekonstruowane krużganki na dziedzińcu zamkowym. Dziedziniec jest dostępny dla turystów bezpłatnie.

W salach zamkowych od 1945 roku mieści się Muzeum Piastów Śląskich, w którym prezentowana jest historia miasta, ciekawe dzieje Piastów Śląskich oraz rzeźba i malarstwo śląskie. W soboty wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Do zamku w Brzegu przylega Kościół Zamkowy Św. Jadwigi, który poddano regotyzacji. W jego krypcie zachowały się cenne sarkofagi ze szczątkami Piastów legnicko-brzeskich, a część z nich można podziwiać w Muzeum.


Możliwość komentowania jest wyłączona.